Yangın Algılama Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yangın Algılama Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bilindiği üzere dünyada teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yangın algılama ve ihbar sistemleri de gelişti. Elektronik güvenlik sistemleri pazarı aynı oranda genişledi ve bunun sonucu olarak birçok marka bu sistemleri üretip geliştirmeye başladı.Bu sistemleri satın almak isteyen firmalar rekabetin çok olduğu bu sektörde karar vermekte bir hayli zorlanıyorlar. Bu makalemde sizlere sistem seçerken nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Teklif Toplamaya Başlamadan Önce

Bir projeye başlıyorsunuz ve yangın algılama sistemi almak zorundasınız ozaman önce şartnameyi dikkatlice inceleyin eğer şartnameniz yok ise mutlaka bir şartname oluşturun bu sayede yelpazeyi daraltmış olacaksınız ve bu size hem kolaylık hemde zaman kazandıracaktır. Eğer adresli sistem almayı düşünüyorsanız size tavsiyem Analog adresli değil Akıllı (Intelligent) Adresli sistem tercih etmeniz olacaktır. Tüm bunları oluşturup belirledikten sonra marka seçiminizi yapmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Marka Seçimini Nasıl Yapacağız?

Artık elinizde bir şartnameniz var ve nasıl bir sistem almanız gerektiğinizi biliyorsunuz peki istediğiniz özelliklere uyan birçok marka var, hangisi sizin için uygun olan? Bu sorunun cevabını tabiki siz belirleyeceksiniz bende bu konuda size yardımcı olamaya çalışacağım. Öncelikle aldığınız sistemin bir iş kolundan ziyade can ve mal güvenliğini korumaya yönelik bir sistem olduğunu kesinlikle unutmayın. Birçok satın alma sorumlusunun, bütçesi kısıtlı olduğundan veya işverene karşı iyi gözükmek için ucuz ürünler tercih etmeye çalıştığını 10 yılı aşan iş hayatımda tecrübe ettim. Yapılan en büyük hatalardan biriside budur. Yangın algılama sistemini sadece dedektörler vasıtasıyla duman algılayan ve butona bastığınızda alarm çalan bir sistem olarak düşünmeyin. Binada bulunan asansörler, söndürme sistemlerinin vanaları, duman atım damperleri, merdiven basınçlandırma fanları, jetfanlar,acil anons sistemi, kartlı geçiş sistemi vb. cihazların hepsi yangın algılama sistemi tarafından izlenir ve kontrol edilir.  Dumanı algılasa dahi bu kontrol edilen cihazlardan biri çalışmaz ise büyük hasarlara ve can kayıplarına yol açabilir. Bu sebeple seçeceğiniz markanın NFPA tarafından belirlenmiş standartlara sahip olduğunu gösteren EN sertifikasına sahip olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Tüm avrupa ülkelerinde ve ülkemizde bu standartların uygulandığını belirtmek isterim. Son olarak, markaya ait referansları sorgulayın, bunu yaparken emin olun her marka hakkında olumsuz referans alacağınız işletmeler çıkacaktır ancak bu olumsuzluk, markaya ait sistemi kuran firmadan mı yoksa markaya ait ürünlerden mi kaynaklandığını araştırın.

Bayii Seçimininde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda bahsettiğim tüm hazırlığı tamamladınız ve bir markaya karar verdiniz. Bu markanın bayiiliğini yapan birçok firma gelecek karşınıza. Satın alma sorumlusu, bu konuda çok dikkatli olmak zorunda çünkü biz bayiiyiz diye karşınıza gelen her firma emin olun bayii değil. Size tavsiyem firmadan fiyat teklifi ile birlikte bayiisi olduğunu söylediği markanın vermiş olduğu “Yetkili Bayiimizdir” belgesini istemeniz aksi takdirde teklifi değerlendirmeye almayacağınızı belirtiniz. Bazı firmalar yetkili bayii olma standartlarını yerine getiremedikleri için ürünleri başka bir bayii üzerinden alıp satışını yapıyorlar. Bu firmaların birçoğu sistemler hakkında yeterli bilgiye sahip değil, çalıştırdıkları personel, sistemler hakkında eğitim almamış tecrübesi veya bilgisi yetersiz olan kişiler ve maalesef fiyat odaklı rekabet etmeye çalışırlar. Sizin karşınıza cazip bir fiyatla gelebilirler ancak devreye alma sürecinde sizlere teslimi geciktirmeye varacak kadar büyük sıkıntılar yaşatabilirler. Tabiki maliyet çok önemli ancak herzaman en düşük fiyatı veren firma size kazandırmaz aksine iki katı kaybetmenize sebep olabilir. Birçok işverenin, anlaştıkları firma, sistemi bir türlü devreye alamadığı için aldığı sistemi çöpe attığına, başka bir marka ile anlaşmak zorunda kaldığı için maliyetin 2 katına çıktığına şahit oldum biraz araştırma yaptığınızda bunu sizde göreceksiniz.

Rekabetin çok olduğu ve birçok firmanın bulunduğu elektronik güvenlik sistemleri sektöründe satın alma işini yapan sizlerin işi gerçekten çok zor ancak tüm bu bahsettiklerimi dikkate alıp uyguladıktan sonra gönül rahatlığı ile anlaşmanızı yapabilirsiniz. Çok büyük ihtimalle herhangi bir sorun yaşamadan sisteminiz kurulup devreye alınıp teslim edilecektir. Anlattıklarımın sizlere bir faydası olacağını umuyor iyi çalışmalar diliyorum.

Gökhan GÖKDEN
 HG Teknoloji 
 Kurucu Ortak / Genel Müdür